Designed by:
grota lodowa, śnieżna komnata czy lodowa fontanna?
sobota, 02 stycznia 2010 08:50
grota lodowa, śnieżna komnata Dobre schłodzenie organizmu po nagrzaniu ciała w strefie saunowej salonu spa to podstawa. Naprzemienne nagrzewanie i schładzanie ciała hartuje organizm, wzmacnia układ krążenia i podnosi odporność organizmu. Do schłodzenia ciała można wykorzystać różnorodne formy poczynając od lodowatej bieżącej wody, a na śnieżnych krajobrazach kończąc.

Grota lodowa lub śnieżna komnata - biegun zimna w centrum spa

Jeśli budujemy strefę mokrą z sauną w salonie spa, to nie może zabraknąć w niej miejsca, gdzie można schłodzić ciało. Hartowanie ciała polega przecież na naprzemiennym ogrzewaniu i schładzaniu organizmu. Wielkość i rodzaj urządzeń do schładzania ciała zależy od przeznaczonych na ten cel środków w biznesplanie spa oraz wielkości powierzchni w centrum spa. Najprostszym sposobem ochłodzenia ciała jest wykorzystanie zimnej wody w strefie mokrej. Mogą to być brodzik z lodowatą wodą, balia zanurzeniowa, wiadro do polewania ciała lub prysznice. Mało wymagająca jest również lodowa fontanna. Urządzenie to przypomina kostkarkę produkującą lód. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość nacierania ciała kostkami lodu, dzięki czemu ochładzając ciało, stosuje się naturalny peeling i nieco gimnastyki. Ww. urządzenia nie wymagają dużych nakładów finansowych. Można je również  elastycznie wkomponować w projekt strefy mokrej.
grota lodowa, śnieżna komnata

Inna propozycja to groty i komnaty do schładzania ciała. Śnieżna komnata to pomieszczenie, w którym temperatura waha się najczęściej od minus kilku do plus kilku stopni, ale może dochodzić nawet do -13°C. Tak niska temperatura nie jest jednak korzystna, gdyż mocno zmrożony śnieg twardnieje i traci swoje estetyczne walory. Wyższa temperatura umożliwia klientom nacieranie się śniegiem, lepienie kulek śnieżnych czy uformowanie bałwanka, co niewątpliwie jest dużą atrakcją dla dzieci. Możliwość wywołania opadów puszystego śniegu wewnątrz komnaty, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz obiektu, stanowi zachętę do dłuższego korzystania ze śnieżnej komnaty oraz skorzystania z innych atrakcji salonu spa.

Temperatura w grocie lodowej zwykle jest niższa niż komnacie śnieżnej i obowiązkowo poniżej zera. To powoduje, że pobyt w takiej grocie jest krótszy, szybciej też odczuwa się uczucie zimna. W grotach mogą być zainstalowane prysznice z lodowatą wodą. Ściekająca i zamarzająca woda tworzy niekiedy interesujące kształty z sopli lodu. Wtedy nie zawsze stosuje się dośnieżanie, gdyż śnieg jest twardy i mało przyjemny w dotyku. Jednakże nawet cienka warstwa śniegu na podłodze pełni rolę antypoślizgową – w przeciwnym wypadku tworzący się na podłodze lód może być śliski i niebezpieczny.

W zależności od projektu pomieszczenia do schładzania ciała w ośrodku spa można grotę wyposażyć w urządzenie do koloroterapii. Przyjemna gra świateł zachęca do wydłużenia pobytu i sprzyja relaksowi. Interesujące kształty lodowych konstrukcji, wodospady czy fototapety dopełniają swoją estetyką ogólną koncepcję projektu ośrodka spa&wellness.

Na samą komnatę śnieżną lub grotę lodową wystarczy przeznaczyć pomieszczenie wielkości kilku m2 oraz dwa razy tyle na pomieszczenie techniczne. Zaplanowanie niewielkiego przedsionka przy wejściu do komnaty zmniejszy wahania temperatury wewnątrz pomieszczenia – tym samym będzie ono funkcjonowało bardziej ekonomicznie. Takie wymagania techniczne oraz dość wysokie koszty powodują, że inwestycja znacznie lepiej sprawdza się w większych ośrodkach spa posiadających rozbudowaną strefę łaźni i sauny oraz dużą strefę mokrą.

fototapeta w śnieżnej grocie
fototapeta w śnieżnej grocie

 

Chcesz skorzystać z tekstów opublikowanych na SpaPartners.pl - zapoznaj się z zasadami!