Designed by:
gabinet masażu spa
środa, 02 grudnia 2009 09:29
aranżacja gabinetu masażu spa Gabinet masażu w centrum spa to miejsce tworzenia wyjątkowej atmosfery i wyjątkowych zabiegów. Jego urządzanie przypomina projektowanie przytulnego pokoju, którego styl współgra z całością centrum spa&wellness. Specjalizacja wyróżnia masaż spa. Tutaj nie ma przypadkowości mogącej zagościć w gabinecie wielofunkcyjnym, przygotowanym do wykonywania szeregu zabiegów kosmetycznych.

Gabinet masażu w salonie spa - rozpieszczanie duszy i ciała


Podstawą wyposażenia gabinetu masażu spa jest łóżko do masażu. Ogólna zasada dotycząca designu tego urządzenia to zastosowanie oryginalnych czystych linii, wykorzystanie szlachetnych gatunków drewna i to najlepiej drewna litego. Pozostałe cechy łóżka zależą od wybranego stylu. Jeśli w ofercie mają być masaże klasyczne lub pokrewne, z niewielką ilością kosmetyków i olejków, łóżko nie musi spełniać specjalnych wymagań. Wystarczy klasyczny zmywalny materac z możliwością jego zdemontowania oraz dla wygody regulowana wysokość zagłówka. Zabiegi ayurwedy wymagają więcej - łóżko powinno być wyposażone w system rowków umożliwiających odpływ nadmiaru oleju i stojak ułatwiający polewanie ciała klienta ciepłym, aromatycznym olejem. Jeśli planuje się wykonywanie masek, peelingów i innych mokrych zabiegów (np. winoterapia, talasoterapia, czekoladoterapia, itp.) łóżko powinno mieć zainstalowany dopływ ciepłej i zimnej wody, tak aby nadmiar preparatów kosmetycznych mógł być usunięty bezpośrednio na łóżku. W przypadku stosowania aromaterapii czy kąpieli w ciepłej parze wodnej, korzystnie jest wybrać opcję montażu lekkiej kabiny bezpośrednio na ramie łóżka.

Obowiązkowym elementem gabinetu masażu spa jest toaleta z kabiną prysznicową, krzesło i wieszak na szlafrok. W ośrodkach spa klient otrzymuje swój zestaw bielizny w recepcji, przygotowuje się do zabiegów w szatni. Do gabinetu masażu spa zgłasza się przygotowany do zabiegu. Ten element pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni zabiegowej.

Niezbędne wyposażenie gabinetu masażu spa obejmuje:

  • umywalkę,
  • szafki na kosmetyki, ręczniki oraz bieliznę jednorazową,
  • taboret dla terapeuty (na kółkach, z regulowaną wysokością),
  • stopień ułatwiający klientowi wejście i zejście z łóżka,
  • sprzęt grający z muzyką relaksacyjną (jeśli nie ma centralnego systemu audio),
  • akcesoria wykorzystywane do masażu (kamienie, stemple, pałeczki bambusowe, misy, oleje, itp.).

Przy projektowaniu wnętrza należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • Oświetlenie. Światło powinno być miękkie, ciepłe i budować przytulny nastrój. Sufitowe punkty świetlne wykorzystuje się najczęściej podczas sprzątania. W czasie zabiegów włącza się boczne oświetlenie lub przenośne lampy. Istotna jest opcja regulacji natężenia jasności. Całości dopełniają aromatyczne świece i kominki.
  • Dobór materiałów. Należy wybierać miękkie tkaniny i tapety sprawiające nastrój przytulności i ciepła. Takie tworzywa wytłumiają rozpraszające dźwięki dochodzące z zewnątrz.
  • Drzwi i ściany powinny być solidne, ale nie szklane. Szkło jest zimne i nie zapewnia poczucia intymności. Ponadto dobrze przewodzi dźwięk, a tym samym wzmacnia odgłosy z korytarza i innych pomieszczeń zabiegowych. Podobnie niewskazane jest odgradzanie gabinetu masażu za pomocą parawanów i przepierzeń.
  • Wentylacja, ogrzewanie i klimatyzacja. W gabinecie masażu powinno być ciepło, ale nie za gorąco. Stały dopływ świeżego powietrza zapobiega duchocie – ciepłe, wilgotne i duszne powietrze może nagromadzić się w wyniku działania urządzeń sanitarnych (prysznic), wykonywania zabiegów mokrych, a nawet używania kadzidełek czy świeczek. Zaduch przeszkadza w relaksacji.

Opcją, z której korzystają większe ośrodki spa&wellness jest gabinet masażu spa dla dwojga. Jest to inwestycja opłacalna tylko przy większej liczbie klientów, gdyż w przeciwnym razie będzie służyć jako gabinet dla jednej osoby. Dzielenie parawanem takiego gabinetu nie jest wskazane. Posiadając taki gabinet należy przygotować dwie oferty: zabiegi dla dwojga, tj. romantyczna oferta dla par oraz babskie wieczory, kiedy przyjaciółki mogą jednocześnie poplotkować i popracować nad swoją urodą. Wbrew obiegowemu przekonaniu, druga oferta może okazać się bardziej popularna.

Inspiracja oświetlenia w spa: www.spatrendy.pl

czekoladoterapia - masaż spa masaż spa

 

Chcesz skorzystać z tekstów opublikowanych na SpaPartners.pl - zapoznaj się z zasadami!