Designed by:
hammam
środa, 30 września 2009 20:36
tradycyjny hammam turecki Hammam to turecka, publiczna łaźnia parowa.Jest bardzo popularna na Bliskim Wschodzie. Obecnie hammamy są zatłoczonymi miejscami, gdzie jest pod dostatkiem ciepłej wody, a uczynny personel wymasuje zmęczone podróżą ciało turysty. Osobne są dla mężczyzn i kobiet.
Z łaźni parowych korzystano już w starożytnym Egipcie. Dla starożytnych Rzymian korzystanie z łaźni było najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Rzymianie budowali okazałe obiekty kąpielowe składające się z kilkudziesięciu łaźni, basenów schładzających, bibliotek, auli i sal gimnastycznych. Wkrótce łaźnie rzymskie stały się bardzo popularne w Grecji, a następnie upowszechniły się na Bliskim Wschodzie, gdzie zaczęto je nazywać łaźniami tureckimi.
Łaźnia parowa w Polsce nazywana jest popularnie łaźnią turecką lub rzymską. Tutaj temperatura nie przekracza 55°C, wilgotność zaś osiąga 100%. Pomimo znacznie niższej temperatury niż w saunie wnętrze łaźni parowej może wydawać się gorętsze ponieważ, ciepło jest przenoszone przez parę wodną. Przesycone wodą powietrze nie wchłania łatwo potu i nie pozwala na intensywne pocenie się. Łaźnia parowa rozgrzewa ciało od wewnątrz.

W łaźni siedzi się po prostu w kłębach pary, która orzeźwia zarówno ciało, jak i ducha. Parę można wzbogacić olejkami eterycznymi lub aromatami ziołowymi. Para wodna wnika głęboko w skórę i wypłukuje z niej toksyny i produkty przemiany materii. Łagodna temperatura i wysoka wilgotność są prawdziwym masażem dla ciała, obniżają napięcie mięśni, relaksują i odprężają. Skóra po kąpieli jest gładka i miękka.
Do kąpieli w łaźni parowej należy przygotować się podobnie jak do sauny. Przed kąpielą obowiązkowy jest prysznic. W łaźni przebywa się nago, gdyż sztuczne kąpielówki utrudniają parowanie potu i wywołują podrażnienia skóry. Ciasne gumki utrudniają krążenie krwi, a wysoka temperatura w łaźni właśnie je pobudza. Jednakże w łaźni przyda się ręcznik do rozścielenia na ławce.
Łagodna temperatura w łaźni tureckiej pozwala na znacznie dłuższe jednorazowe przebywanie wewnątrz pomieszczenia. W trakcie przebywania w łaźni zaleca się od czasu do czasu wziąć chłodny prysznic. Pobyt w łaźni tureckiej kończy się dłuższym odpoczynkiem na leżaku. Ciało musi wrócić do równowagi i przestać się pocić. Zbyt szybkie ubranie się może spowodować złe samopoczucie i bóle głowy. Należy również uzupełnić płyny pijąc duże ilości wody, herbaty lub soków owocowych. W czasie pobytu w łaźni traci się od 0,2 do 1 litra wody.
Zabieg w saunie tureckiej jest łagodniejszy dla organizmu niż zabieg w saunie fińskiej. Łaźnia bardziej relaksuje i znacznie mniej obciąża organizm, a co za tym idzie ma mniej przeciwwskazań. Niemniej jednak ostrożnie należy postępować w przypadku chorób serca, np. nadciśnieniu i chorobie wieńcowej.

 

zabytkowy hammam tradycyjny hammam
tradycyjny hammam turecki tradycyjny hammam turecki tradycyjny hammam turecki

 

Zdjęcia powyżej przedstawiają zabytkowy, ale czynny do dziś hammam w Trenczyńskich Cieplicach na Słowacji. Łaźnie w stylu mauretańskim zostały wybudowane w 1888 r. przez wnuczkę węgierskiego barona w czasach świetności tego uzdrowiska. Wtedy to całe Trenczyńkie Cieplice należały do jej dziadka - Juraja Sina.

Hammam był dostępny głównie dla mężczyzn, gdzie nagość była tolerowana. Tak jest tutaj do dziś. Kobiety mogą jedynie skorzystać z ciepłego basenu mineralnego. Mężczyźni natomiast po kąpieli w basenie lub łaźni parowej, szczelnie zawinięci w prześcieradła mogą cieszyć się odpoczynkiem w zabytkowej części hammamu. Każdy ma swoją wnękę z zasłoną i łóżko wypoczynkowe. Na środku znajduje się źródło, w którym w każdej chwili można ugasić pragnienie. Światło w hammamie jest przygaszone i wpada do środka jedynie przez umieszczone w kopułach sufitu świetliki.

Inną atrakcją słowackiego uzdrowiska są ciepłe źródła o temperaturze wody 35-40ºC. wody termalnej można korzystać bezpośrednio bez jej schładzania lub podgrzewania, dzięki czemu zostaje zachowane oryginalne stężenie minerałów, siarkowodoru i dwutlenku węgla. Trenczyńska woda termalna wspomaga leczenie narządu ruchu, bóle mięśni, choroby skóry i zaburzenia nerwowe.

 

Chcesz skorzystać z tekstów opublikowanych na SpaPartners.pl - zapoznaj się z zasadami!