Designed by:
kremy na rozstępy
niedziela, 31 stycznia 2010 08:56

Stosowanie kosmetyków zapobiegających pojawieniu się rozstępów jest jednym z elementów działań profilaktycznych. Nie mają co prawda 100% skuteczności, ale zawarte w nich substancje aktywne wzmacniają skórę i przygotowują ją na rozciąganie. Korzystne jest również stosowanie masażu podczas aplikacji kremu.

Wcieranie różnych preparatów zapobiegających pojawieniu rozstępów lub łagodzących ich objawy można rozpocząć już od pierwszych dni ciąży. Niestety większość tych kremów można stosować dopiero od 3-4 miesiąca ciąży (wyjątek stanowi Mustela). Podobne działanie uzyskuje się stosując dobrą oliwkę dla niemowląt lub oleje naturalne (np. kokosowy, migdałowy lub nawet oliwę z oliwek). Kremy powinno się wcierać dwa razy dziennie przygotowując skórę peelingiem lub masażem szorstką szczotką. Taki masaż można przeprowadzić pod prysznicem, kiedy skóra jest rozgrzana. Wtedy aktywne składniki łatwiej penetrują do skóry.

Główne działanie preparatów na rozstępy polega na odżywieniu skóry poprzez dostarczenie odpowiednich substancji aktywnych, zachowanie elastyczności skóry i zwiększenie jej zdolności do rozciągania. Dodatkowo kremy na rozstępy powinny zmniejszać skłonność do podrażnień, zmniejszać świąd skóry oraz dobrze się wchłaniać zaraz po nałożeniu na skórę. Dobra tolerancja, neutralny zapach i brak reakcji alergicznych po aplikacji to kolejne wartościowe cechy takich preparatów. Bezpieczeństwo kosmetyków dla kobiet w ciąży i karmiących piersią potwierdzają atesty: pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, testy kliniczne pod kontrolą lekarzy ginekologów lub dermatologów, testy dotyczące braku przeszkody w wykonaniu badania USG, badania w Uniwersytetach Medycznych lub inne.

Preparaty na rozstępy mogą być stosowane przez cały okres ciąży, jak również po jej zakończeniu. Kremy na rozstępy mają gęstszą konsystencję, niż żele i balsamy poporodowe i mogą być również bardzo użyteczne po narodzinach dziecka, kiedy skóra jest bardzo sucha i wprost spija wszystkie nałożone na nią preparaty. Suchość skóry może być zwiększona poprzez utrzymywanie w mieszkaniu wyższej temperatury, a co za tym idzie suchego powietrza.

Kremy na rozstępy to zwykle preparaty złożone, w których znajduje się kilka składników aktywnych. Wśród nich najczęściej wykorzystuje się wymienione poniżej substancje:

Perełkowiec japoński (Sophora Japonica) to drzewo pochodzące z Japonii zaliczane do 50 podstawowych ziół wykorzystywanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Ekstrakt jest bogaty we flawonoidy. Stymuluje regenerację komórek w celu zmniejszenia nowopowstałych rozstępów.

Boswellia serrata jest drzewem pochodzącym z Indii, a jego lecznicze właściwości wykorzystywane są od wieków w Ayurwedzie. Owoce boswelli mają silne właściwości przeciwzapalne. Ponadto wyciąg wzmacnia włókna kolagenu i elastyny oraz przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry.

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i fibronektyny. Dodatek witaminy C przyspiesza ten proces (badania in vitro). Jest stosowana w preparatach wspomagających regenerację skóry po urazach, gdyż ma korzystny wpływ na gojenie się ran.

Algi dzięki bardzo bogatemu składowi korzystnie działają na skórę. W swoim składzie zawierają wiele biopierwiastków (jod, brom, chlorek sodu, siarka, wapń), aminokwasów, białek i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia i zmniejszają świąd skóry.

Lanolina jest woskiem otrzymywanym podczas czyszczenia wełny owczej. Charakteryzuje się lekko żółtym kolorem i brakiem zapachu. Stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji maści oraz w kosmetyce. Lanolina pochłania dwukrotną ilość wody w stosunku do swojej wagi i z tego powodu ma właściwości nawilżające skórę – tworzy emulsję W/O. Ponadto zapobiega wysychaniu skóry i wygładza ją.

Witamina E (tokoferol) jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest silnym antyutleniaczem, przez co działa jak naturalny antyoksydant i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Chroni lipidy skóry oraz włókna kolagenowe i elastynę. Poprawia ukrwienie skóry i zwiększa elastyczność tkanki łącznej. Kosmetyki z witaminą E zapobiegają występowaniu podrażnień skóry.

Kwas foliowy (folacyna) należy do witamin z grupy B - rozpuszczalnych w wodzie. Posiada silne właściwości regenerujące. Wygładza skórę, poprawia jej elastyczność i silnie ją nawilża.

Olej bawełniany charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), szczególnie kwasu linolowego. Regeneruje i rewitalizuje skórę, silnie i długotrwale ją nawilża oraz odżywia.

Olej z krokosza barwierskiego otrzymywany jest z tłoczonych na zimno nasion krokosza barwierskiego (Carthamus tinctorius). Charakteryzuje się intensywnym złoto-żółtym zabarwieniem. Wyróżnia się bardzo dużą zawartością kwasu olejowego oraz witamin A i E. W kosmetykach przeciw rozstępom wykorzystuje się jego właściwości łagodzące podrażnienia i stany zapalne skóry.

Lupeol – składnik pochodzenia naturalnego występujący w niektórych owocach, takich jak winogrona, mango czy truskawki. Wpływa na syntezę kolagenu i jędrność skóry oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Krzem jest makroelementem odpowiadającym m.in. za utrzymanie sprężystości i elastyczności skóry.

Pochodna hydroksyproliny jest głównym składnikiem kolagenu. Prolina i hydroksyprolina są aminokwasami budującymi to włókno. Zapobiegają osłabieniu sieci kolagenowej w skórze, hamują rozkład elastyny, a ponadto mają działanie antyoksydacyjne oraz chronią kolagen i elastynę przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

 

Chcesz skorzystać z tekstów opublikowanych na SpaPartners.pl - zapoznaj się z zasadami!