Designed by:
rozstępy w ciąży
środa, 27 stycznia 2010 08:55
rozstępy w ciąży
Rozstępy skórne bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży (striae gravidarum). Prawdopodobnie ten problem dotyczy, aż 90% kobiet. Ich przyczyną jest gwałtowne rozciąganie skóry, które towarzyszy zbyt szybkiemu wzrostowi wagi ciała w czasie ciąży, predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne oraz inne nie poznane jeszcze czynniki. U kobiet ciężarnych rozstępy powstają najczęściej na pośladkach, udach, piersiach i promieniście wokół pępka.

Powstawanie rozstępów jest dwuetapowe. Pierwsze stadium jest fazą zapalną, a widoczne na skórze zmiany mają postać czerwonych kresek. Są to zmiany hipertroficzne stanowiące ubytki w tkance miękkiej. Jest to ostatni moment, kiedy stosowanie odpowiednich środków medyczno-kosmetycznych może przynieść zadawalające efekty. W drugim stadium – w fazie zanikowej - następuje ich zbielenie, zmniejszenie, a nawet czasem zanikanie, co niestety jest bardzo mylące. Jest to złudzenie, że rozstępy się samoistnie wycofują. W rzeczywistości zmiany na skórze utrwalają się w postaci blizny zanikowej. Leczenie na tym etapie może jedynie zmniejszyć wizualnie defekt skóry, poprawić jej wygląd, nigdy natomiast zmiany w skórze nie cofną się całkowicie.

Prawidłowo, ciężar ciała przez całe dziewięć miesięcy powinien się zwiększyć o około 10-14 kg. Przyrost wagi powinien być stopniowy. Natomiast zmiany w budowie ciała mogą być widoczne już w pierwszym trymestrze. Wtedy obserwuje się zwiększone napięcie i swędzenie piersi. Powiększenie i guzkowatość piersi mogą być zauważalne już w drugim miesiącu ciąży. Niedługo później pod wpływem powiększania się macicy następuje rozciąganie się skóry brzucha. Istotne powiększenie brzucha obserwuje się od 12 tygodnia ciąży. W tym czasie rosnąca macica może być już wyczuwalna ponad spojeniem łonowym. Przed końcem 20 tygodnia ciąży macica powinna znajdować się na poziomie pępka. Przed końcem drugiego trymestru masa płodu osiąga około 1 kg. W drugim trymestrze następuje znaczny wzrost wagi ciała, ale pomimo tego należy zapomnieć o zabiegach odchudzających i modelujących sylwetkę.

Nie ma 100% pewnej recepty na uniknięcie rozstępów podczas ciąży. Zgodnie z zasadą, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, profilaktyka powinna objąć właściwą pielęgnację skóry, dietę i gimnastykę. Niestety na powstawanie rozstępów wpływ mają również uwarunkowania genetyczne związane z mniejszą sprężystością włókien skóry, co zmniejsza skuteczność działań zapobiegawczych. Należy dodać, że w przypadku pojawienia się rozstępów - zmiany na skórze często są już nieodwracalne.

 

Podstawowe zasady profilaktyki rozstępów u kobiet w ciąży:

  1. Utrzymuj właściwe, równomierne tempo przyrostu wagi ciała.
  2. Stosuj odpowiednią dietę.
  3. Stosuj odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne (peeling, masaż, kosmetyki).
  4. Gimnastykuj się i dbaj o kondycję swojego ciała.

 

Równomierny przyrost masy ciała zapobiega gwałtownemu rozciąganiu skóry. Włókna kolagenowe i elastyna mają czas, aby się rozciągnąć i odbudować swoją strukturę. Gwałtowne rozciąganie skóry prowadzi do przerwania ciągłości włókien i powstania rozstępów.

Dieta powinna hołdować zasadzie jedzenia dla dwojga, a nie za dwie osoby. Należy ograniczać słodycze i inne przekąski, ale wzbogacać posiłki w różnorodne składniki odżywcze. Dla zwiększenia elastyczności skóry ważny jest cynk, który bierze udział w syntezie kolagenu.

Zabiegi pielęgnacyjne należy stosować już od pierwszych dni ciąży. Łagodny peeling oczyszcza skórę i ułatwia wnikanie aktywnych składników kremów. Dzięki regularnemu masażowi skóra łatwiej ulega rozciąganiu, a jej rozgrzanie poprawia krążenie i odżywienie. Można masować ciało szorstką myjką pod prysznicem lub podczas wcierania kosmetyków. Masaż ud powinien się odbywać w kierunku serca, a brzuszek trzeba masować łagodnymi ruchami okrężnymi. Preparaty pielęgnacyjne najlepiej wcierać w skórę już od pierwszych dni ciąży, najlepiej dwa razy dziennie. Niestety większość kremów przeciw rozstępom można stosować dopiero od 3-4 miesiąca ciąży (uważnie czytaj opisy na opakowaniach). Wcześniej można stosować dobrą oliwkę dla niemowląt, oleje naturalne (np. kokosowy, migdałowy lub nawet oliwę z oliwek).

Gimnastyka przygotowuje organizm do porodu i pomaga lepiej znosić uciążliwości związane z ciążą. Należy dbać o to, aby były ćwiczenia fizyczne były dostosowane dla kobiet ciężarnych. Niekiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 

Chcesz skorzystać z tekstów opublikowanych na SpaPartners.pl - zapoznaj się z zasadami!