Designed by:
elektroporacja Drukuj Email

Elektroporacja
Elektroporacja to nowoczesna metoda wspomagająca przenikanie makrocząsteczek z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórek. Technika ta wykorzystuje tworzenie kanałów w błonach komórkowych pod wpływem pola elektromagnetycznego. Krótkie impulsy elektryczne o wysokim napięciu powodują dezorganizację lipidów i powstanie nietrwałych przestrzeni w błonach komórkowych. W zasadzie elektroporacja jest procesem odwracalnym, ale parametry prądu ustala się indywidulanie do danej linii komórek. Zbyt niskie napięcie jest nieskuteczne, a zbyt wysokie może spowodować lizę komórek. Dobrze dobrane parametry zabiegu powodują, że jest to metoda bezpieczna i rzadko wywołuje działania niepożądane.

Elektroporacja znalazła zastosowanie w medycynie, przede wszystkim w onkologii, gdzie z powodu zaburzonej budowy guzów nowotworowych możliwe jest utrudnione przenikanie leków do chorych tkanek. Elektrochemioterapia pozwala na podanie cytostatyków bezpośrednio do tkanek rakowych, co zapewnia wysoką skuteczność, a ponadto istnieje możliwość obniżenia chemioterapeutyków podawanych doustnie. Ma to bardzo duże znaczenie dla chorego, gdyż leki przeciwnowotworowe charakteryzują się bardzo dużą toksycznością. Elektroporacja jest już stosowana za granicą, a w Polsce podejmuje się pierwsze próby wykonywania tych zabiegów.

Interesujące jest zastosowanie elektroporacji w kosmetologii. Jest to o tyle prostsze, że dermatolodzy mają już doświadczenie w wykonywaniu zabiegów mezoterapii, częściowo ją zastępując. Zabiegi elektroporacji wykonuje się we wskazaniach takich jak blizny, trądzik pospolity, zmarszczki, cellulit, odwodnienie skóry i utrata jej elastyczności.